Україна є одним із найбільших експортерів зернових в світі, тож митне оформлення експорту зерна є завжди актуальним. Найбільше залежать від імпорту українського зерна такі країни, як Єгипет, Індонезія, Китай, Туреччина, Японія, Саудівська Аравія, але в зв'язку з війною українські порти заблоковані і експортерам доводиться вибирати інші шляхи, як правило суходолом через країни Європейського Союзу.
  Далі наведено основні етапи, які необхідно пройти українському підприємству для здійснення експорту зерна з України.
Експорт зерна, з чого починати ?
  Перш за все необхідно знайти покупця вашого зерна, домовитися з ним про ціну й умови постачання, укласти зовнішньоекономічний контракт на експорт зерна. Врахуйте що в країні одержувача можуть бути заборони на імпорт зерна з України чи інші обмеження, тож заздалегідь узгодьте з покупцем це питання.
  На наступному етапі потрібно визначитися з видом транспорту (залізничний чи автомобільний), а також знайти транспортну компанію перевізника та укласти з нею відповідні договори.
  Далі вам потрібно знайти митного брокера та укласти з ним договір на надання послуг з декларування вашої продукції на митниці. В цій статті ми детальніше зосередимося саме на митному оформленні зерна на експорт та потрібних для цього документах.
Основні документи для митного оформлення експорту зерна з України
  Якщо ваше підприємство раніше не займалося експортом чи імпортом товарів спочатку потрібно акредитуватися (зареєструватися) на митниці. Процедура ця здійснюється одноразово, ваша акредитація дійсна на всій території України.
  Документи для оформлення експорту зерна на митниці:
- зовнішньоекономічний договір (контракт);
- рахунок фактура;
- сертифікат якості від виробника;
- товаротранспортна накладна на транспортний засіб (CMR, залізнична накладана);
- фітосанітарний сертифікат.
  Якщо ваш партнер, покупець зерна з Європейського Союзу, він може вимагати оформлення сертифікату про походження товару з України форми EUR.1, це дасть можливість йому не сплачувати мито при розмитненні зерна в себе на батьківщині. Якщо ж це - країна СНД або інші держави світу, то для експорту потрібно буде оформити сертифікат походження форми СТ-1, або загальної форми в Торгово-Промисловій Палаті України.
  Крім стандартних, митниця також може вимагати документи про походження зерна:
- копії внутрішніх договорів з виробником;
- накладні;
- рахунки від продавця;
- документи про наявність сільськогосподарських угідь у виробника і т.д.
  При оформленні сертифікату про походження форми EUR.1 ці документи подаються в обов'язковому порядку.
Особливості оформлення фітосанітарного сертифікату на зерно
  Фітосанітарний сертифікат - це документ який підтверджує відсутність у зерні шкідників та бактерій, які можуть загрожувати довкіллю країни в яку експортується зерно.
  Сертифікат видається районними фітосанітарними інспекторами окремо на кожну партію зерна, що експортується, після відбору проб і проведення досліджень в лабораторії. Як правило, фітосанітарний сертифікат потрібен вашому одержувачу, без нього авто з зерном не пропустять в країну одержувача, а також транзитом через інші країни.
  Для його отримання необхідно зареєструватися в Держпрод-споживслужбі і звернутися до інспектора по місцю завантаження зерна.
Обмеження під час експорту зерна в 2024 році
  Під час експорту зерна та продуктів його переробки не потрібно сплачувати в бюджет ніяких платежів, за винятком олійних культур на які встановлено експортне мито.
  В зв'язку зі зловживаннями під час вивезення зерна з України, неповернення валютної виручки та на вимогу ряду Європейских держав, в 2024 році Кабінет міністрів України своєю постановою №1402 запровадив ліцензування експорту наступних видів зернових:
- пшениця і суміш пшениці та жита (меслин);
- жито;
- ячмінь;
- овес;
- кукурудза;
- соєві боби, подрібнені або неподрібнені;
- насіння ріпаку або кользи, подрібнене або неподрібнене;
- насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене.
  Тобто для оформлення експорту вищевказаних видів зернових підприємство повинно звернутися до Міністерства економіки та отримати ліцензію.
  Режим ліцензування експорту не застосовується у разі, коли експортер включений до переліку верифікованих суб'єктів агропромислового комплексу що формується Мінагрополітики.
  Ви можете звернутися до наших фахівців по будь-яким питанням стосовно митного оформлення експорту зерна.