Експорт лісоматеріалів і пиломатеріалів з України регулюється Законом України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією й експортом лісоматеріалів».

  Митне оформлення лісоматеріалів має свої нюанси й особливості. Закон дає визначення лісоматеріалів як деревних матеріалів, які утворюються шляхом поділу на частині деревних колод для подальшого їхнього використання або переробки, - код 4403, 4404 згідно УКТЗЕД. Пиломатеріали - пило продукція певних розмірів і якості, яка має, щонайменше, дві плоско-паралельні грані, - код 4407 згідно УКТЗЕД.

  До пило і лісоматеріалів відноситься різноманітний асортимент продукції, як наприклад колоди неокорені й окорені, дошки, брус, шпали дерев'яні, заготовки дерев'яні, деревина бондарна, дрова колоті, стружка й тріска деревна і т.д.

Документи, необхідні для експорту лісоматеріалів:

  Крім стандартного пакету документів, необхідних для експорту вантажу для експорту пиломатеріалів з України також необхідно отримати фітосанітарний сертифікат та сертифікат походження лісоматеріалів і виготовлених з них пиломатеріалів.

Митне оформлення лісоматеріалів і пиломатеріалів
  • Фітосанітарний сертифікат – документ встановленого міжнародного зразка, що вказує на відсутність шкідливих карантинних організмів у лісоматеріалах, призначених для експорту. Фітосанітарний сертифікат видається Державною фітосанітарною службою відповідно до Закону України « Про карантин рослин».


  • Сертифікат походження лісоматеріалів і виготовлених з них пиломатеріалів надає право на експорт певної партії лісоматеріалів. Сертифікат видається на кожну партію лісоматеріалів, оформлену по одному товаросупровідному документу, і є чинним протягом 60 днів з моменту його видачі. Сертифікат не може передаватися іншим суб'єктам підприємницької діяльності для подальшої реалізації лісоматеріалів на внутрішньому ринку України.


Лісоматеріали й пиломатеріали, заборонені до експорту:

  Звертаємо Вашу увагу, що згідно зі ст.2 вищевказаного закону заборонено експорт необроблених лісоматеріалів (код 4403 УКТЗЕД) з листяних порід – з 1 листопада 2015 року, а із сосни – з 1 січня 2017 року.

  Також заборонено експорт лісо- та пиломатеріалів з цінних та рідкісних порід дерев, до яких, у розумінні закону, відносяться - акація, берека, вишня, груша, горіх, каштан, тис ягідний, черешня, явір, яловець.