Пільгове розмитнення сонячних панелей, що змінилося в 2024 році?
  Сонячні панелі це - набір фотоелектричних елементів, у яких під дією сонячного випромінювання утворюється електричний струм. Для пом'якшення ситуації в сфері енергетики Верховна рада прийняла Закони, щоб стимулювати ввезення в Україну сонячних панелей, акумуляторів, генераторів та іншого енергозберігаючого обладнання і їх частин.
  Як же скористатися пільгами під час розмитнення акумуляторів та сонячних панелей в 2024 році?
  З кінця липня 2024 року запрацювали Закони №3853-IX та №3854-IX від 16.07.2024 року, якими передбачено звільнення від сплати ввізного мита та податку на додану вартість при імпорті в Україну окремих видів товарів, в тому числі сонячних панелей, акумуляторів, генераторів і т.д. Такі товари звільняються від сплати податків на період дії воєнного стану, але не пізніше 1 січня 2026 року.
Яких саме сонячних панелей стосуються пільги в 2024 році?
  Митне оформлення сонячних панелей може здійснюватися як по коду 8541 так і 8501 згідно УКТ ЗЕД.
  До товарної позиції 8541 відносяться сонячні елементи, кремнієві фотогальванічні елементи, які перетворюють сонячне світло безпосередньо в електричну енергію. До цієї товарної позиції також включаються сонячні елементи, складені в модулі чи не складені, встановлені в панелі або ні. Проте сюди не включаються панелі чи модулі, обладнані елементами, хоча і простими (наприклад, діодами для регулювання напрямку струму), які безпосередньо подають енергію на пристрій. Такі панелі входять до товарної позиції 8501.
  У поясненнях до товарної позиції 8501 зазначено, що сюди входять фотоелектричні генератори, які являють собою панель фотоелементів у поєднанні з іншими пристроями, наприклад, акумуляторними батареями та електронними пристроями керування і панелями чи блоками, укомплектованими простими елементами (наприклад, діодами для регулювання напрямку струму), які безпосередньо живлять кінцевий пристрій.
  Саме сонячні панелі не обладнані додатковими елементами, товарної позиції 8541 користуються пільгами при розмитненні. Отже, для того щоб скористатися пільгами під час ввезення та оформлення панелей необхідна технічна документація на виріб, яка однозначно відносить його до товарної позиції 8541.
Митне оформлення акумуляторів із застосуванням пільг
  Розмитнення акумуляторів відбувається товарній позиції 8507. Вони використовуються як джерело струму для різноманітних цілей, наприклад, для транспортних засобів, автонавантажувачів, ручних інструментів, стільникових телефонів, ноутбуків, портативних ліхтарів. Акумулятори, що складаються з однієї або більше послідовно з’єднаних електрохімічних комірок називаються «акумуляторними батареями» і класифікуються також в цій товарній позиції навіть коли вони призначені для використання з певним пристроєм.
  Законом передбачено звільнення від сплати податків для найпоширеніших літій-іонних акумуляторних батарей, що класифікуються за кодом 8507 60 00 00, крім установок зберігання енергії потужністю менш як 300 Вт змінного та/або постійного струму та окремих літій-іонних комірок ємністю менш як 200 А*год.
Документи для оформлення сонячних панелей, генераторів, акумуляторів
  Крім стандартних документів для митного оформлення імпорту товарів, з метою однозначної класифікації енергогенеруючого чи енергозберігаючого обладнання при наданні пільг потрібно:
- технічний паспорт;
- опис, креслення виробу;
- каталог виробника чи посилання на сайт з технічним описом;
- інформацію про виробника та торгівельну марку.
  При ввезенні в Україну енергозберігаючого обладнання, що користується пільгами, гарантія сплати митних платежів не потрібна.